Kemijski pilinzi se često ne preporučuju ili se izvode s oprezom tijekom ljetnih mjeseci zbog nekoliko ključnih razloga:
Kemijski pilinzi uklanjaju površinski sloj kože, što može ostaviti kožu privremeno osjetljivijom i sklonijom oštećenjima uzrokovanim UV zrakama. Ovo može povećati rizik od sunčevih opeklina, hiperpigmentacije i drugih oštećenja kože.
Izlaganje suncu nakon kemijskog pilinga može dovesti do nepravilne pigmentacije, poznate kao post-inflamatorna hiperpigmentacija (PIH). Ovo se događa kada oštećene stanice kože reagiraju na sunčevu svjetlost stvaranjem prekomjerne količine melanina, što rezultira tamnim mrljama na koži.
Tijekom ljeta, čak i svakodnevne aktivnosti na otvorenom mogu izložiti kožu suncu, čime se produžuje period oporavka nakon pilinga. To može otežati održavanje optimalne njege kože i smanjiti učinkovitost tretmana.
Nakon kemijskog pilinga, koža zahtijeva strogu zaštitu od sunca. Iako je zaštita od sunca važna tijekom cijele godine, ljeti je potrebna dodatna pažnja zbog jačeg UV zračenja. Korištenje visokog SPF-a i izbjegavanje direktnog sunca su nužni, što može biti teško za mnoge ljude koji uživaju u ljetnim aktivnostima.
Ako se kemijski piling izvodi tijekom ljetnih mjeseci, dermatolozi obično preporučuju:
Centar za dermatovenerologiju i medicinsku kozmetologiju
Gospodska ulica 14,
10090 Zagreb, Hrvatska
pon, uto, sri: 12:00-20:00
čet, pet: 08:00-16:00